RETHYMNON – OLD TOWN: LOOK OF THE DAY


Holidays – time that each of us tends to spend in self specified way. For some people it is the best moment to get full rest and what I mean by that is to lie on sunbed by the pool or on the beach enjoying the beautiful weather and sea water which the same is the perfect place to hide from the heat. I personally like to spend my holidays exploring. My soul of discoverer would not let me get lazy, so I usually spend about two days relaxing and then with camera on my neck I start to discover the area.


The number of photographs taken during our holiday time is extremely big, so the holiday’s diary will be published on the blog in the next posts. Today, I would like to present you one of my outfits that also appeared to be ideal while exploring the old town in the city of Rethymnon. I would like to invite you for few pictures from cute streets of this magical place, and I am going to to my selection of photographs for the next posts :). Kisses!

. . . .

Wakacje to czas, który każdy z nas spędza w swój własny określony sposób. Dla niektórych jest to najlepszy moment na pełny odpoczynek – czyli leżakowanie przed basenem bądź na plaży rozkoszując się piękną pogodą oraz morską wodą, która również podczas upału staje się idealnym schronieniem przed skwarem. Ja z kolei lubię spędzać wakacje zwiedzając. Moja dusza odkrywcy nie dałaby za wygraną dlatego pierwsze dwa góra trzy dni to czas na pełny odpoczynek a później z aparatem na szyi zamieniam się w Monikę wędrowniczkę :).

Ponieważ ilość zdjęć wykonanych podczas naszych greckich wakacji jest ogromna, wakacyjny pamiętnik pojawi się na blogu w następnych wpisach. Dzisiaj natomiast chciałabym wam zaprezentować jedną ze stylizacji, która zresztą okazała się być idealna podczas zwiedzania starego miasta w miejscowości Rethymnon. Serdecznie was zapraszam na kilka zdjęć z uroczych uliczek tego magicznego miejsca, a ja tymczasem zabieram się za selekcję zdjęć do kolejnego wpisu :). Ściskam!

OUTFIT DETAILS

Playsuit // Kombinezon – H&M
Bag // Torebka – Zara
Hat // Kapelusz – TKMaxx
Espadrilles // Espadryle – Manebi


 photo Untitled_zpssgtb08vm.jpg

Comments

 1. Bardzo fajny kombinezon a Rethymnon jest magiczny, chętnie bym tam wróciła. :)
  Pozdrawiam!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuję! Również mnie urzekło. Cudowne miejsce pełne niesamowitych inspiracji! Pozdrawiam :))

   Delete

Post a Comment

Instagram

FOLLOW @OFSIMPLETHINGS ON INSTAGRAM
© 2019 OF SIMPLE THINGS | All rights reserved. Contact