FALL TIME


Summer season is definitely over, but as I have already mentioned to you, the weather in London did not stop to surprise me. This is the reason why my today’s outfit is one of those “lighter” ones. There will be time for all those heavy coats yet.

White trousers have been my favourite piece of wardrobe in the last season, so I have decided to use them this last time. Grey top that has been waiting for its turn for a very long time seemed to be a perfect match and the ideal colour for this fall. I can assure you that anything grey will be good option for this year’s cosy days, so if you don’t have anything in this colour yet it will be worth of buying something. My fall preparation this year has started with grey coat, but I will tell you more about it in my next post.


top/bluzka – Dorothy Perkins

trousers/spodnie – Zara

jacket/marynarka – Vintage

clutch bag/kopertówka – TKMaxx

trainers/trampki – Vans

sunglasses/okulary – H&M

Czas letnich stylizacji już na dobre się zakończył. Jak już wam wspominałam pogoda w Londynie nie przestaje mnie zaskakiwać w związku, z czym dzisiejsza stylizacja będzie jedną z tych lżejszych. Ciężkie płaszcze jeszcze zdążą zagościć na blogu.

 Białe spodnie były moim ulubionym elementem tego lata, więc postanowiłam, że zanim jesienna pogoda wda nam się całkowicie we znaki wykorzystam ten element, w chociaż jeszcze jednej stylizacji. Szary top, który przez długi czas czekał na swoją kolej wydaje się być idealny. Ten kolor z pewnością się przyda w tym sezonie tak, więc jeśli jeszcze nie macie nic szarego w swojej szafie to wato się za czymś rozejrzeć. Ja swoje jesienne zaopatrzenie rozpoczęłam od szarego płaszcza, ale o tym w kolejnym wpisie.

Comments

Post a Comment

Instagram

FOLLOW @OFSIMPLETHINGS ON INSTAGRAM
© 2019 OF SIMPLE THINGS | All rights reserved. Contact