PARISIAN DREAM


Since I remember my biggest dream is to visit Paris. City full of fashion inspirations, the most distinguished designers, history and the same filled with romantic sceneries. You probably know the feeling of not being physically in particular place, but you have the impression like you know it from top to the bottom. Well, this is exactly how I feel about Paris. I even have a folder on my laptop with notes about the places I have to see during my visit in this magical place.

Today’s post I have decided to dedicate to inspirations I have collected during last months and which brings this place to my mind. I am really hoping that I will soon be able to exchange them with the pictures I make myself. In the meantime, I would like to invite you for a short trip (using your imagination of course :)) to Paris.

***

Od kiedy pamiętam moim największym marzeniem jest wycieczka do Paryża. Miasto pełne modowych inspiracji, najwybitniejszych projektantów, historii,  a zarazem aż roi się od romantycznych scenerii. Zapewne znacie to uczucie kiedy nie byliście w danym miejscu a macie wrażenie, że znacie je na pamięć. Otóż ja właśnie mam tak z Paryżem a na komputerze mam nawet specjalne notatki, w których mam listę wszystkich miejsc, które koniecznie odwiedzę podczas wizyty w tym magicznym miejscu.


Dzisiejszy wpis postanowiłam zatem poświęcić masie inspiracji, które zgromadziłam w ostatnim czasie, które przywodzą mi na myśl to miejsce. Mam nadzieję, że wkrótce uda mi się zastąpić je tymi, które wykonam sama. Póki co zapraszam was na małą wycieczkę (oczami wyobraźni oczywiście :)) do Paryża.

source: pinterest and tumblr

Comments

Instagram

FOLLOW @OFSIMPLETHINGS ON INSTAGRAM
© 2019 OF SIMPLE THINGS | All rights reserved. Contact