GREEN PARKA – MY WINTER MUST HAVE


Green parka has been with me since the very first cooler winter days. I think that it is one of those irreplaceable elements in my wardrobe in the winter season. We all want to look beautiful, but it is definitely not worth being cold as the price of looking good. Universalism of this coat allows us to wear it in many different ways. You already had a chance to see it in one of my previous post – here, where I matched it with cosy UGGs as the result of what I had an outfit wort a walk by the beach.

Today’s proposition is also casual, but suitable for the city, afternoon in the cinema or dinner with friends :). The end result of our outfit isn’t conditioned on just one element, but on matching them all together. Black shiny boots give the outfit urban style. I have also decided to wear a jeans jacket underneath to give the overall effect of that typical street style.

Have a lovely day and see you soon! :)


parka/kurtka – Asos

turtle neck/golf – Stradivarius

jeans jacket/kurtka dżinsowa – Primark

jeans and boots/dżinsy i botki – Zara

bag/torebka – TKMaxx

sunglasses/okulary – H&M

Zielona parka towarzyszy mi od pierwszych chłodnych zimowych dni. Uważam, że jest to jeden z niezastąpionych elementów mojej szafy w zimowym sezonie. Wiadomo, że każda z nas chce pięknie wyglądać, ale na pewno nie warto marznąć za cenę wyglądu. Uniwersalność tej kurtki pozwala nam nosić ja na naprawdę wiele sposobów. Jak już mieliście okazję zobaczyć w jednym z poprzednich wpisów – o tutaj, gdzie w połączeniu z ciepłymi butami UGG powstał zestaw na miarę spaceru po plaży.

Dzisiejsza stylizacja to propozycja również casualowa, ale nadająca się do miast, na wypad do kina czy na obiad z koleżankami :). Efekt końcowy naszego stroju nie jest uwarunkowany jednym elementem, ale zestawieniem ich wszystkich razem. Czarne lakierowane botki nadają miejskiego stylu. Postanowiłam również założyć dżinsową kurtkę pod spód, aby ożywić trochę całość i nadać jej takiego ulicznego stylu.


Pozdrawiam serdecznie i życzę wam miłego dnia! :)
Photos by Felix Klugman  

Comments

 1. Fajna stylizacja, zielona parka - super! A zdjęcia są przepiękne. Pozdrawiam ciepło :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuję, bardzo się cieszę, że ta stylizacja przypadła Ci do gustu :) Pozdrawiam serdecznie i zapraszam znowu! :))

   Delete
 2. Jesteś piękna.

  ReplyDelete

Post a Comment

Instagram

FOLLOW @OFSIMPLETHINGS ON INSTAGRAM
© 2019 OF SIMPLE THINGS | All rights reserved. Contact