BLACK IS THE NEW SIMPLE


Hello my dear readers J the last couple of days have been extremely busy for me. Going for holidays is what we all love the most, but the preparation time is a total nightmare! Packing up, thinking what to take and what not to take with you (I don’t want to end up with too many suitcases as my car has limited space :D ). Yes, I am going to Poland by car. When I think about it from one side it is amazing as I have that comfort of going where and whenever I want. No hassle of borrowing a car and then stressing yourself as something might happen during your journey. From the other side the time it will take me to get to Poland, is ten times longer than by plane.

Anyway, I am hoping to complete a great photo diary to share with you after my return to London. I will be away for about two weeks, so during this time I might not be able to post anything new, however you can always follow me on my Instagram: makesitsimple

 Today’s outfit will be all in black. Simple and classic. Styling all black is probably the easiest combination in the world and I would say that it is definitely safe. I am going to leave you for now with that black accent.

Enjoy your day and to the next time :)


Witajcie kochani. Ostatnie kilka dni było dla mnie naprawdę wyczerpujące. Wyprawa na wakacje jest tym, co wszyscy uwielbiamy. Niestety zanim w końcu udamy się na nasz upragniony odpoczynek czeka nas koszmarny okres przygotowań. Pakowanie, zastanawianie się nad tym, co wziąć a co nie (nie chce skończyć ze zbyt duża ilością rzeczy szczególnie, że samochód ma ograniczone miejsce :D ). Tak, jadę do Polski samochodem. Kiedy sobie o tym pomyśle z jednej strony bardzo się cieszę, bo wiem, że dzięki temu będę miała wygodę poruszania się po Polsce. Zero zamieszania czy stresu związanego z pożyczaniem samochodu. Z drugiej strony czas podroży do Polski jest dziesięć razy dłuższy niż samolotem.

Tak czy inaczej mam nadzieje skompletować dla was ciekawy album ze zdjęciami, którym podzielę się z wami zaraz po moim powrocie do Londynu. Nie będzie mnie przez dwa tygodnie. Przez ten czas nie będę dodawać nowych wpisów na blogu niemniej jednak zawsze możecie zajrzeć na mojego instagrama: makesitsimple, na którego serdecznie zapraszam :)

Dzisiejsza stylizacja jest cala w czerni. Prosto, ale klasycznie. Czerń jest prawdopodobnie najbardziej oklepanym i najłatwiejszym zestawem na świecie a już na pewno najbezpieczniejszym. Zostawiam was z tym czarnym akcentem.


Miłego dnia i do następnego :)blouse,jeans/bluzka, dzinsy - H&M, jacket/kurtka - PRIMARK, shoes/buty - Stylowe buty, bag/torebka - Dune

Comments

Instagram

FOLLOW @OFSIMPLETHINGS ON INSTAGRAM
© 2019 OF SIMPLE THINGS | All rights reserved. Contact