SIMPLE BUT SIGNIFICANT“Simple” one word, but as many meanings as many people living in this world. For me it means feeling comfortable and looking elegant without including too many unnecessary products. Whenever I choose outfit for particular day I try to do it using those two rules I have mentioned above and the last, third one to do it quickly as I do not want to waste too much time standing in front of the wardrobe wondering what would be suitable for today. Of course it does happen when I want to look particularly good and what I mean by that is dinner with friends or date with my lovely one or any important meeting but that’s the exception.

Today’s outfit was another one of those ones that took me five minutes to decide. White trainers are always a good idea as they are so classic and look quite elegant to me. When you put it together with black a bit longer blazer and typical jeans there is no way of having any problem during the day as this outfit will suit every occasion including any less important meeting, dinner with friends or even shopping. It is very classic, but comfortable. Still at the end of the day after few hours of running around the city when I walk in to the pub to have a cosmo with my dear friend I feel relaxed and I know that my outfit could not be more suitable.I don’t know I think it comes with age, with experience we get that at some point of our life we start to look at different aspects of our lives. This is why if we consider our style for the last couple of years it is always changing or even improving. Some of us become more stylish in the way where they are preferring look good in a comfortable way as the best memories we capture do not come with how we were struggling during the day, because the outfit was not exactly what we were planning to achieve, but with feeling good with how we look.“Prostota” jedno słowo posiadające tyle znaczeń ile ludzi żyje na tym świecie. Dla mnie oznacza to wygodę i elegancje w jednym bez użycia nadmiaru zbędnych elementów. Kiedy wybieram swój codzienny strój staram się kierować właśnie tymi dwoma zasadami jak również trzecia równie istotna, aby zajęło mi to jak najmniej czasu gdyż nie chce spędzać pól dnia stojąc przed szafa zastanawiając się, w co się dzisiaj ubrać. Oczywiście jak w każdym przypadku zdarzają się wyjątki od reguły i mnie tez zdarza się poświecić więcej czasu podczas wyboru stroju aczkolwiek z reguły jest to wtedy, kiedy wiem, ze czeka mnie istotna kolacja, randka z moim ukochanym, albo ważne spotkanie.

Dzisiejszy strój jest kolejnym z tych, który zajął mi nie więcej niż piec minut. Klasyczne białe trampki zawsze stanowią dobre rozwiązanie, co jest spowodowane chyba ich klasycznością i całkiem eleganckim wyglądem. Kiedy zestawimy je z czarna trochę dłuższa marynarka i klasycznymi jeansami nie ma opcji żebyśmy miały jakikolwiek problem spowodowany niewłaściwym strojem w ciągu całego naszego intensywnego dnia gdyż taki klasyk w zupełności sprawdzi się na mniej ważnym spotkaniu, obiedzie z przyjaciółka czy na zakupach. Jest bardzo klasyczny a zarazem okropnie wygodny! Kiedy po całym dniu i paru dobrych godzinach biegania po mieście wchodzę do baru, aby napić się cosmopolitana z moja droga przyjaciółka czuje się zrelaksowana i spokojna wiedząc, że mój stój nie mógł być odpowiedniejszy. 


Nie wiem wydaje mi się, że to przychodzi z wiekiem, z doświadczeniem, które zdobywamy, że w pewnym momencie naszego życia zaczynamy spoglądać na inne czynniki nim kierujące. Dlatego tez, kiedy porównamy sobie styl naszego ubioru na przestrzeni kilku ostatnich lat zauważymy, ze ciągle się zmienia albo i nawet ulepsza. Niektórzy z nas staja się bardziej stylowi w sposób, który uważają za bardziej stonowany, bo zdajemy sobie sprawę, że tak naprawdę najpiękniejsze wspomnienia nie przychodzą wtedy, kiedy czujemy się mało swobodnie tylko wtedy, kiedy czujemy się dobrze i zamiast skupiać się na tym jak wyglądamy skupiamy się na tym jak się czujemy. jacket/marynarka - Vintage, t-shirt - H&M, jeans/jeansy - Zaratrainers/trampki - Vansclutch bag/kopertówka - TKMaxx , watch/zegarek - Michael Kors, sunglasses/okulary - Religion

Comments

  1. It took me 3 years to happen upon this post but boy am I glad I did. Your requirements for Simple by Significant are exactly what I've been trying to define in my wardrobe and style. Thank you!, and I hope you don't mind me borrowing your words.

    ReplyDelete

Post a Comment

Instagram

FOLLOW @OFSIMPLETHINGS ON INSTAGRAM
© 2019 OF SIMPLE THINGS | All rights reserved. Contact