THE LOOK: HOME OFFICEpolo sweater // sweter polo – H&M

trousers // spodnie – NA-KD (stara kolekcja)

mule // klapki – Flattere

 

All those who work from home know all the advantages that come with it. Although it might seem that such a mode of work has only positive aspects, it carries with it a lot of negatives - mainly social, but not only. Over the years of being at home with my child, I must honestly admit that I got a little lazy, so when I did not leave the house that day, I did not feel the need to put on anything other than sweatpants. Returning to Poland was a turning point for me. I felt a greater desire, and even on the days when I am at home, I reach for something more fancy. In recent weeks, I spend much more time in front of the computer, dealing with various matters, planning new publications on the blog, but not only that. I mentioned to you some time ago that I started to look for an additional job. For me, it is a bit of getting out of the comfort zone after such a long time, but I approached the topic on a task-related basis and I hope that I am on the right track :).

 

The willingness to restart regular publications here, as well as new responsibilities and even meetings that I have already completed, made our dining room transform into my office for good and I changed tracksuits for something more formal. In today's post, I have prepared an outfit for you from one of my last online meetings. I liked this set a lot - especially the polo sweater I often use in my everyday outfits. Today it worked perfectly with white cigarillos and recently with jeans. Each of these combinations worked well in my home office. And how is it with you? Do you work remotely or in the office? If it's the former, how does this mode of work affect your daily style?

 

. . . .

 

Wszyscy Ci, którzy pracują z domu doskonale znają wszystkie zalety jakie się z tym wiążą.  Chociaż wydawać by się mogło, że taki tryb pracy ma wyłącznie pozytywne aspekty, to jednak niesie on ze sobą sporo negatywów – przede wszystkim socjalnych, ale nie tylko. Przez lata przebywania w domu z dzieckiem, przyznam szczerze, że trochę się rozleniwiłam, dlatego kiedy danego dnia nie wychodziłam z domu, nie czułam potrzeby, aby zakładać na siebie coś innego niż dresy. Powrót do Polski był trochę momentem dla mnie przełomowym. Poczułam jakiś większy przypływ chęci i nawet w dni, kiedy jestem w domu coraz częściej sięgam po coś innego. W ostatnich tygodnia coraz więcej czasu spędzam przed komputerem ogarniając różne sprawy, rozplanowując nowe publikacje na blogu, ale nie tylko to. Wspominałam Wam jakiś czas temu, że zaczęłam szukać dodatkowej pracy. Dla mnie równa się to trochę wyjście ze strefy komfortu po takim czasie, ale podeszłam do tematu zadaniowo i mam nadzieję, że jestem na dobrej drodze :). 

 

Chęć wznowienia regularnych publikacji tutaj, oraz nowe obowiązki a nawet rozmowy, które mam już za sobą sprawiły, że nasza jadalnia na dobre przekształciła się w moje biuro a dresy zamieniłam na coś bardziej formalnego. W dzisiejszym wpisie przygotowałam dla Was stylizację z jednego z moich ostatnich internetowych spotkań. Bardzo polubiłam się z tym zestawem – szczególnie sweterek polo często wykorzystuję w swoich codziennych stylizacjach. Dzisiaj idealnie sprawdził mi się z białymi cygaretkami a ostatnio z jeansami. Każda z tych kombinacji dobrze sprawdziła się w moim domowym biurze. A jak jest u Was? Pracujecie zdalnie, czy w biurze? Jeżeli to pierwsze, to jaki wpływ ma taki tryb pracy na Wasz ubiór? 

 Ściskam!
M.Comments

Instagram

FOLLOW @OFSIMPLETHINGS ON INSTAGRAM
© 2019 OF SIMPLE THINGS | All rights reserved. Contact