PHOTO DIARY


October has flown very quickly this year. I remember the beginning of my academic year at the university as if it would be yesterday, and it is already time to start revision for my exams. Once the time to move our clocks backwords arrived, my organism has gone crazy, and from what I was used to, my day was beginning one hour earlier than before :). Luckily I have managed to co-operate with it and I am not waking up at 7 a.m. anymore thinking I have overslept.Beautiful, golden autumn, colourful leafs, chestnut falling off from the trees and all of that would not be right if it wouldn’t be raining especially here, in Britain. Concluding last month, I would like to invite you for few pictures including the ones you have seen on the Instagram like also the ones unpublished before :)Październik przeleciał jak w oka mgnieniu. Dopiero pamiętam rozpoczęcie drugiego roku akademickiego na moim uniwersytecie a tu już listopad i pora pomału zacząć przygotowywać się do egzaminów. Kiedy nadeszła pora na przestawienie czasu, mój organizm już całkiem zwariował i z przyzwyczajenia, dzień zaczynał mi się o godzinę szybciej :). Na szczęście udało mi się nad tym zapanować i już nie budzę się o godzinie 7 rano z przerażeniem, że zaspałam.

Piękna złota jesień, kolorowe liście, kasztany spadające z drzew i oczywiście nie obeszłoby się bez deszczowej pory, szczególnie tutaj na wyspach. Podsumowując zeszły miesiąc, zapraszam was na zestawienie kilku zdjęć zarówno tych, które mogliście już widzieć na Instagramie jak i tych nieopublikowanych :)
Colourful houses at Portobello Road, Notting Hill / Kolorowe domki na Portobello Road, Notting Hill Sometimes it can take a lot of walking to do one picture :) / Czasami trzeba się nieźle nachodzić zanim uda się zrobić to jedno zdjęcie :)
My endless love for Nottinh Hill / Moja nieskończona adoracja Notting Hill :)Czytamy “Elementarz Stylu” :)
Comments

Instagram

FOLLOW @OFSIMPLETHINGS ON INSTAGRAM
© 2019 OF SIMPLE THINGS | All rights reserved. Contact