PHOTOGRAPHY - HOW I EDIT MY INSTAGRAM PHOTOS


Hello on this Monday evening. If you follow me on Instagram, then you probably already noticed that for some time now I have changed the way I edit my pictures. With this change, I started to receive a lot of messages and comments from you dedicated to this topic. In today's post I decided to collect all this information and share it with you. Below I present you step by step how to achieve, among other things, the effect of "grain" that you see in my pictures and those cracs in retro style. Interested? I invite you to continue reading! :)

. . . . 

Witajcie kochani w ten poniedziałkowe wieczór. Jeżeli obserwujecie mnie na Instagramie, to zapewne zdążyliście już zauważyć, że od jakiegoś czasu zmieniłam sposób edytowania zdjęć. Wraz z tą zmianą, zaczęłam dostawać od Was pełno wiadomości oraz komentarzy z wieloma pytaniami dotyczącymi właśnie tej tematyki. W dzisiejszym wpisie postanowiłam więc zebrać wszystkie te informacje do kupy i podzielić się nimi z Wami. Poniżej przedstawiam Wam krok po kroku jak osiągnąć między innymi ten efekt „ziarna”, który widać na moich zdjęciach oraz te rysy w stylu retro. Zainteresowani? Zapraszam zatem do dalszego czytania! :)Before I start adding filters and other effects to my pictures, I brighten them slightly, add a bit of contrast and pull the right shadows. All these steps are done using the basic editor available on my phone (iphone 7). When the picture is ready I open VSCO. I am currently using the paid version of VSCO x, which gives me access to more filters for photos and videos. As for the filters I use, unfortunately I don't remember if they were in the basic version (unpaid) or I had to buy them.

1. Going back to the photos, when I have an open photo in my app, I use A6 filter first. Its sharpness adjusts to the type of photo, but usually it is between 8-10. // 2. Prepared photo I save on to my camera roll. Then I open them again and apply the M5 filter. Its sharpness also adjusts to the type of photo. This is a pretty strong filter, and putting too much of it can cause more damage than good :)). Most often I use between 5.5 - 7.8. Sometimes the image after this filter is too bright, so I just add a bit of highlight to recover the lost colours. // 3. For this prepared photo I apply the effect of "grain". You can add it using VSCO or Afterlight. Here the focus also depends on the photo. I usually give between 4-5. I do not want the effect to be too strong and dominate the whole picture. // 4. At the very end my favourite retro add-on. In Afterlight, I select the movie option in the bottom tool bar. I choose the first "dusty" window. Here are some great features to add that vintage/retry style to the image. I most often use option number 1 or 13 (depends on whether the picture is in bright or dark colours). To give the picture a warmer hue, I add number 4, but just literally a bit (between 8-10).

The prepared picture is ready for publication.

. . . .

Zanim zacznę dodawać filtry oraz inne efekty do moich zdjęć, lekko je rozjaśniam, dodaję odrobinę kontrastu i wyciągam odpowiednie cienie. Wszystkie te czynności wykonują w podstawowym edytorze dostepnym na moim telefonie (Iphone 7). Kiedy zdjęcie jest już przygotowane otwieram aplikacje VSCO. Obecnie korzystam z płatnej wersji VSCO x, która daje mi dostęp do większej ilości filtrów oraz dostęp do edycji filmów. Jeżeli chodzi o filtry, które używam to niestety nie pamiętam czy były one w wersji podstawowej (niepłatnej) czy je musiałam dokupić. 

1. Wracając do zdjęć, kiedy mam już otwarte zdjęcie w aplikacji, w pierwszej kolejności używam filtr A6. Jego ostrość dostosowuję do rodzaju zdjęcia, ale najczęściej jest to pomiędzy 8-10.  // 2. Tak przygotowane zdjęcie zapisuję do rolki aparatu. Następnie otwieram je ponownie i nakładam filtr M5. Jego ostrość również dostosowuję do rodzaju zdjęcia. Jest to dość mocny filtr, którego zbyt duże naniesienie może narobić więcej szkody jak pożytku :)). Najczęściej ostrość ustawiam między 5.5 - 7.8. Czasami zdjęcie po tym filtrze jest za bardzo rozjaśnione, ale wystarczy wyciągnąć z niego cienie (highlights) aby odzyskać utracone barwy. // 3. Na tak przygotowane zdjęcie nanoszę efekt "ziarna". Można go dodać używając aplikację VSCO, albo Afterlight. Tutaj ostrość zależy również od uznania i zdjęcia. Ja najczęściej daję między 4-5. Nie chcę aby efekt był zbyt mocny i zdominował całe zdjęcie. // 4. Na sam koniec mój ulubiony dodatek w stylu retro. W aplikacji Afterlight wybieram opcję film w dolnym pasku narzędzi. Wybieram pierwsze okienko "dusty". W tym miejscu znajdują się te starodawne rysy, które dodają starości naszemu zdjęciu. Ja najczęściej sięgam po opcję numer 1 albo 13 (zależy od tego czy zdjęcie jest w jasnych czy ciemnych kolorach). Aby nadać zdjęciu cieplejszy odcień, dodaję jeszcze numer 4, ale tylko dosłownie odrobinkę (między 8-10). 

Tak przygotowane zdjęcie jest gotowe do publikacji. 

Camera Olympus OMD-E-M-5 Mark ii // "Coco Chanel, The Legend and The Life" by Justine Picardie //
"The Allure of Chanel" by Paul Morand //  The Kingfolk Home Book // Collection of Vogue magazine 

With a darker image like this, I always add a bit more shadows. Trying to stay consistent on my Instagram I always pay attention to how to match the colour of the picture to the previous.

In case of such a dark picture, I could also allow myself to make the use of A6 and M5 filters a little bit more. The grain effect here is also more visible (generally in dark colours all the retro effects are more visible). 

. . . .

Przy ciemniejszym zdjęciu tak jak to, zawsze dodaje odrobinę jaśniejszych cieni. Starając się utrzymać spójność na moim Instagramie (dla tych z Was, którzy nie wiedzą o co chodzi z tą spójnościa, zajrzyjcie do Adrianny z bloga ALABASTERFOX, która świetnie to opisała - link) zawsze zwracam uwagę na to jak dopasować kolorystycznie zdjęcie do poprzedniego. 

W przypadku tak ciemnego zdjęcia, mogłam sobie również pozwolić aby filtry A6 oraz M5 wykorzystać w większej ostrości. Efekt ziarna jest tutaj również bardziej widoczny (generalnie na ciemnych kolorach wszelkie opcje w stylu tero są bardziej widoczne). I am hoping that you found this post useful. I would love to get to know your opinion. Let me know if this subject interests you or what else would you like to read about :)

Mam nadzieję, że mój wpis okazał się dla Was przydatny. Chętnie poznam Wasze opinie na ten temat. Dajcie znać czy taka tematyka Was interesuje, albo o czym chętnie byście poczytały :)

Ściskam! 
M.

Comments

 1. I really like the grain effect, never knew how to add it to my photos. Loved reading how you edit your pics. :)

  http://www.lifeofardor.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. I am glad that I could help you with that :). Thank you so much for your visit and comment. Have a wonderful day! :) xo

   Delete
 2. Super post! Właśnie wczoraj zabrałam się za zabawę Afterlight :) Pozdrawiam!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuję Asiu. Bardzo lubię ten program! Z pewnością go polubisz :) ;*
   Ściskam!

   Delete
 3. A ja lubię Twoje zdjęcia zarówno przed erą "retro" jak i teraz. Od dawna uważam, że masz świetne oko do detali i rewelacyjnie potrafisz uchwycić moment. Buźka!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Droga Mario, serdecznie Ci dziękuję. Takie słowa wiele dla mnie znaczą! Ściskam cieplutko ;*

   Delete
 4. Te filtry nadają zdjęciom magi. Świetny jest ten aparat, który leży na książkach! :)

  Mój blog

  ReplyDelete
 5. Bardzo fajny zestaw instrukcji i świetne efekty!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuję bardzo! Mam nadzieję, że się przyda :)
   Buziaki!

   Delete
 6. Ale super, bardzo mi sie podobaja te zdjecia, przydatny post !

  ZAPRASZAM NA MÓJ BLOG TINYPURPOSE OFFICIAL / klik /

  ReplyDelete
 7. Bardzo fajny tutorial :-) pięknie sie 'bawisz' zdjęciami :-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuję, cieszę się, że Ci się podoba :)

   Delete
 8. Też używałam VSCO! Świetny program ♥

  londonkidx.blogspot.com

  ReplyDelete
 9. Hi, just wanted to mention, I liked this blog post.

  It was funny. Keep on posting!

  ReplyDelete
 10. Beautiful photo edition!!
  I also use VSCO, is just perfect for instagram :D
  Wish you a lovely day
  xx

  https://naturallyfreesoul.com/

  ReplyDelete
 11. Lubię czytać takie posty, bo ciągle uczę się jak obrabiać zdjęcia. Efekt końcowy edycji na Twoim IG bardzo mi się podoba! Zdjęcia stają się bardzo klimatyczne. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuję bardzo :) Ogromnie mi miło czytać takie komentarze. Pozdrawiam serdecznie ;*

   Delete
 12. You can add valuable subtitles to portray what is happening to watchers. buy Instagram followers uk

  ReplyDelete

Post a Comment

Instagram

FOLLOW @OFSIMPLETHINGS ON INSTAGRAM
© 2019 OF SIMPLE THINGS | All rights reserved. Contact